更多>>欧洲石英DFXOC4TSM3-300.0M-50-50-I专为超高频差分输出的应用而设计
来源:http://www.kangbidz.com 作者:康比电子 2024年04月23
Euroquartz推出来自Statek的新型薄型差分输出晶体振荡器。
新款DFXO的频率范围为20至300MHz(基本模式),提供标准的6焊盘5x7mm表面贴装封装,高度仅1.75或1.85mm,具体视终端而定。新款DFXO系列有源晶振设计工作温度范围为-40至+105°C,提供低相位噪声(100kHz时为148dBc/Hz)和0.3皮秒典型集成时序抖动的LVDS、LVPECL或CMOS输出(均为LVDS输出)。
标准频率稳定性在整个温度范围内为100ppm (- 40至+85°C范围内为50ppm),可订购更严格的容差(25ppm)。还提供三态使能/禁用选项。
标准电源电压为3.3V±10%,2.5V±10%可用,不需要外部去耦电容,可选内部电容为0.01F .其他规格包括耐冲击性为5000g(0.3毫秒,正弦)和耐振动性为20g(10至2000Hz正弦扫频)。根据频率,第一年的老化率为5ppm。
New Low Profile Differential Output Oscillator Launched
Euroquartz Launches New Low Profile Differential Output Crystal Oscillator From Statek.
Available in frequencies from 20 to 300MHz (fundamental mode), the new DFXO is available in standard 6-pad 5 x 7mm surface mount packages measuring just 1.75 or 1.85mm high depending on terminations. Designed for operation over the temperature range -40 to +105°C, the new Statek DFXO offers LVDS, LVPECL or CMOS outputs with low phase noise (-148dBc/Hz at 100kHz) and typical integrated timing jitter of 0.3ps (both for LVDS output).
Frequency stability is ±100ppm over full temperature range (±50ppm over -40 to +85°C) as standard with tighter tolerances (±25ppm) available to order. A tri-state enable/disable option is also available.
Standard supply voltage is 3.3V ±10% with 2.5V ±10% available and no external decoupling capacitor is required with optional internal capacitor of 0.01µF. Additional specifications include shock survival of 5000g (0.3ms, ½ sine) and vibration survival of 20g (10 to 2000Hz swept sine). Ageing is ±5ppm for first year depending on frequency.