Crystek Crystal CVCO55FL-0200-0239 VCO (Voltage Controlled Oscillator) operates from 200 to 239 MHz with a control voltage range of 0.5 to 4.5 V. This VCO features typical phase noise of -123 dBc/Hz @ 10 kHz offset with excellent linearity. Output power is typically +8.5 dBm.
Engineered and manufactured in the USA, the model CVCO55FL-0200-0239 is packaged in the industry-standard 0.5 x 0.5 inch SMD package. Input voltage is 5 V, with a max current consumption of 25 mA. Pulling and Pushing are minimized to 1.0 MHz pk-pk and 1.0 MHz/V, respectively. Second harmonic suppression is -20 dBc typical.
Crystek新产品,压控振荡器,Crystek有源晶振,无线电设备晶振
Crystek新推出的CVCO55FL-0200-0239 VCO(压控振荡器)工作频率为200至239MHz,控制电压范围为0.5至4.5V,该VCO的典型相位噪声为-123 dBc/Hz(10 kHz失调),具有出色的线性度。输出功率典型值为+8.5 dBm。
CVCO55FL-0200-0239型号在美国设计和制造,采用行业标准的0.5 x 0.5英寸SMD封装。输入电压为5 V,最大功耗为25 mA。拉和推分别降至1.0 MHz峰峰值和1.0 MHz/V。二次谐波抑制典型值为-20 dBc。
CVCO55FL-0200-0239参数说明:
相关产品型号编码如下表:
| Part Number | CVCO55FL-0200-0239 |
| Frequency (MHz) | 200 to 239 |
| P/N 10kHz (dBc/Hz) | -123 |